CENTRUM MEDYCZNE „ZDROWIE PLUS SP. Z O.O., KIELCE

41 201-01-01
sekretariat@zdrowiekielce.com

ul. Karczówkowska 45

a

Endoskopia

Gastroskopia

Gastroskopia to endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym przełyku, żołądka, opuszki i części zstępującej dwunastnicy. Z tego powodu używa się również nazw „endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego”lub „ezofagoduodenoskopia”.

Gastroskopia – przygotowanie do badania

Jeżeli gastroskopia odbywa się w godzinach rannych:
· to pacjent przychodzi na badanie na czczo, nie może również nic pić,
· przed badaniem nie powinien palić papierosów, żuć gumy,
· ostatni posiłek powinien być spożyty dnia poprzedniego między 18-20. Nie można spożywać posiłków w nocy,
· jeżeli zażywa leki zmniejszające krzepliwość krwi, powinien przed badaniem je odstawić lub zmienić na inne / po konsultacji ze swoim lekarzem,
· jeżeli pacjent przyjmuje leki na stałe, powinien zażyć leki wcześnie rano popijając niewielką ilością wody,
· jeżeli pacjent pobiera leki przeciwcukrzycowe nie powinien ich przyjmować przed badaniem.

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Przeprowadza się je z użyciem specjalnego sprzętu zwanego kolonoskopem. Ma on postać zakończonego kamerą giętkiego wziernika o średnicy około 10 mm, który wprowadza się przez odbyt. Rejestrowany obraz jest przesyłany na monitor. W czasie kolonoskopii można pobrać wycinek błony śluzowej jelita grubego (tzw. biopsję), który przekazuje się do badania histopatologicznego. Możliwe jest również przeprowadzenie drobnych zabiegów – usunięcia polipów zwiększających ryzyko raka jelita grubego, poszerzenia zwężeń jelitowych czy zatamowania krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Stąd wyróżnia się dwa rodzaje kolonoskopii – diagnostyczną i terapeutyczną, w której czasie wykonuje się zabiegi.

Kolonoskopia – przygotowanie do badania

Kolonoskopia – przygotowanie do badania

Jak wygląda przygotowanie do badania?

Kolonoskopia wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, które wpływa na jakość badania, zmniejsza ryzyko powikłań i przeoczenia nieprawidłowych zmian w jelicie. Aby badanie było miarodajne, konieczne jest oczyszczenie jelita grubego z treści pokarmowej.

5 dni przed badaniem:
Po konsultacji z lekarzem pacjent powinien odstawić preparaty żelaza. Osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna, acenokumarol, dabigatran, rywaroksaban) lub przeciwpłytkowe (np. kwas acetylosalicylowy, klopidogrel) powinny skontaktować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ w niektórych sytuacjach konieczne jest odstawienie tych leków nawet kilka dni przed kolonoskopią.

3 dni przed badaniem:
Przez 3 dni pacjent powinien stosować dietę ubogoresztkową (z małą zawartością błonnika). Należy unikać surowych owoców i warzyw (szczególnie zawierających pestki, takich jak kiwi, ogórki, maliny, winogrona, pomidory, truskawki, porzeczki), przetworów z nich wykonanych, a także pieczywa z ziarnami. Poza tym warto zrezygnować z produktów o intensywnie czerwonym zabarwieniu, jak buraki, ponieważ mogą one utrudniać ocenę śluzówki jelita.

W przeddzień badania:
Można zjeść lekkostrawne ubogoresztkowe śniadanie, np. budyń, kisiel, a na obiad zupę typu krem albo przecedzony bulion. Po godz. 15.00 nie wolno jeść żadnych posiłków, można tylko pić klarowne płyny, np. wodę niegazowaną, kompot bez owoców. Dieta płynna jest ważna zwłaszcza w przypadku pacjentów z zaparciami. Dzień przed badaniem, w godzinach popołudniowych, należy rozpocząć stosowanie doustnych środków przeczyszczających w postaci roztworu do picia. Trzeba przyjmować je w dawce i z częstotliwością zgodną z zaleceniami opisanymi w ulotce preparatu.

W dniu badania:
Nie można nic jeść. Należy stosować leki przeczyszczające zgodnie z ulotką. Na 2 godziny przed kolonoskopią nie można pić. Jeśli badanie będzie w znieczuleniu, to należy zrezygnować z picia już 4 godziny wcześniej.

 

Jeżeli jest na to czas, specjaliści zalecają przed planowaną kolonoskopią wykonanie pełnego cyklu szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

CENNIK
LpRodzaj badaniaCena
1Konsultacja specjalistyczna bez zabiegu endoskopowego250 zł
Zabiegi endoskopowe z konsultacją:
2Wideogastroskopia HD NBI450 zł
3Rektoskopia350 zł
4Wideogastroskopia HD NBI + rektoskopia750 zł
5Wideosigmoidoskopia HD NBI450 zł
6Wideokolonoskpia HD NBI750 zł
7Wideogastroskopia HD NBI + Wideokolonoskopia HD NBI1200 zł
8Bezbolesne kolonoskopowe leczenie hemoroidów metodą opaskowania1700 zł
dodatkowo:
9Zabieg polipektomii pętlowej - jeden polip250 zł, każdy następny 50 zł
10Założenie klipsu hemostatycznego lub endoloop, itp200 zł
11Wycinki do badania histopatologicznego gastroskopia/ kolonoskopia50 zł
Zakres proktologii:
12Konsultacja specjalistyczna bez zabiegu 250 zł
13Konsultacja specjalistyczna + anoskopia300 zł
14Skleroterapia hemoroidów800 zł
15Chirurgiczne usuwanie fałdów okołoodbytowych700 zł
16Chirurgiczne leczenie zakrzepniętego żylaka zewnętrznego700 zł

Cennik