l

Ut wisi enim ad minim veniam, quis laore nostrud exerci tation ulm hedi corper turet suscipit lobortis nisl ut

Recent Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

a

Rehabilitacja

Zapewniamy kompleksową opiekę terapeutyczną, której celem jest przywrócenie naszym Pacjentom maksymalnej sprawności. Oferujemy zabiegi refundowane przez NFZ oraz zabiegi prywatne.

Zajmujemy się specjalistyczną rehabilitacją w schorzeniach:

 

  • Zespoły bólowe kręgosłupa i dolegliwości okołokręgosłupowe (dyskopatie, rwa kulszowa i ramienna itp.)
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów (bóle stawów biodrowych, kolanowych itp.)
  • Schorzenia ortopedyczne (uszkodzenia, urazy sportowe)
  • Schorzenia neurologiczne (udary mózgu, stwardnienie rozsiane, itp.)
  • Wady postawy u dzieci i młodzieży, skrzywienia kręgosłupa, wady stóp

Rehabilitacja medyczna

lek. med. Marcin Majewski

specjalista rehabilitacji medycznej NFZ Kielce, ul. Karczówkowska 45.

Godziny przyjęć

Poniedziałek 7.30-9.30

Wtorek 10.30-12.00

Środa 7.30-9.30

rejestracja@zdrowiekielce.pl

Praktyczne informacje

Lekarz rehabilitacji medycznej po przeprowadzeniu wywiadu, badania lekarskiego, ocenie badań pomocniczych (zdjęcia RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, USG, ewentualnie historii choroby pobytów w szpitalach) ustali program rehabilitacji i udzieli instruktażu postępowania w danej niesprawności, może też udzielić porady co do zastosowania zaopatrzenia ortopedycznego. W poradni uzyskacie Państwo pomoc w zakresie rehabilitacji urazów i chorób ortopedycznych, neurologicznych, reumatologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych.

Rehabilitacja w warunkach domowych

Świadczenia gwarantowane z zakresu rehabilitacji leczniczej mają pacjenci z zaburzeniami funkcji narządu ruchu spowodowanymi:

ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (stany po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) do 12 miesięcy od ostrego incydentu mózgowego
ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego (5 stopień w skali Rankina)
uszkodzeniem rdzenia kręgowego do 12 miesięcy od powstania uszkodzenia
chorobami przewlekle postępującymi (miopatie, choroba Parkinsona, zapalenia wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, procesy demielinizacyjne, kolagenozy, przewlekłe zespoły pozapiramidowe, reumatoidalne zapalenie stawów)
chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych po zabiegach endoprotezoplastyki stawu (do 6 miesięcy po operacji)
urazami kończyn dolnych (do 6 miesięcy po urazie)
osobom w stanie wegetatywnym/apalicznym (z wyjątkiem osób objętych świadczeniami w ramach hospicjum )

Czas rehabilitacji w warunkach domowych wg przepisów NFZ wynosi do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym z częstotliwością określoną przez lekarza lub specjalistę fizykoterapii. W ramach rehabilitacji domowej oprócz samego usprawniania pacjenta prowadzona jest także edukacja zdrowotna chorego i jego opiekunów w celu kontynuacji terapii domowej.

Kielce, ul. Karczówkowska 45

Godziny przyjęć

Poniedziałek, Wtorek, Środa, Piątek 7.30-15.30

Czwartek 10.00-18.00

Specjalistyczna rehabilitacja dla dzieci

 

NDT Bobath

Celem metody jest rozwijanie odruchów na danym etapie fizjologicznym i hamowanie odruchów patologicznie przetrwałych. Wszystko to osiąga się przez odpowiednie ułożenie dziecka oraz punktów kluczowych (głowy, szyi, obręczy barkowej i biodrowej) w przestrzeni. Metoda zawiera także dodatkowe techniki służące regulacji zmieniającego się napięcia mięśniowego.

Terapia Vojty

Terapeutyczna metoda opracowana przez Vojtę bazuje na tzw. odruchowej lokomocji. Aby uzyskać cel, terapeuta stosuje u Pacjenta ułożonego w odpowiednich pozycjach, precyzyjną stymulację określonych sfer ciała. Tego rodzaju bodziec wyzwala u człowieka na drodze odruchowej, dwa kompleksy ruchowe ,,odruchowe pełzanie” i ,,odruchowy obrót” – wrodzone zakodowane wzorce ruchowe.

Terapia SI

Nowoczesna metoda diagnozy i terapii istotnie wpływająca na poprawę umiejętności czytania, pisania, mowy, ogólną sprawność ruchową, funkcjonowania społecznego i emocjonalnego.

Terapia Cranio - Sacralna

Znana również jako terapia czaszkowo-krzyżowa to jedna z metod terapii manualnej. Stosowana jest przy dolegliwościach, związanych nie tylko z ciałem pacjenta, ale również z całą jego osobą. Cechą charakterystyczną tej terapii jest jej delikatność.

Terapia neurologopedyczna

Skierowana jest do dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi, które są spowodowane uszkodzeniami ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego,wadami genetycznymi, upośledzeniami umysłowymi czy zaburzeniami o spektrum autyzmu. Wczesna interwencja i ćwiczenia neurologopedyczne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju i mowy u tych dzieci.

Terapia psychologiczna

Psycholog pomaga rodzicom w radzeniu sobie z niepokojącymi zachowaniami dziecka, emocjonalnymi trudnościami czy też kłopotami z przystosowaniem się do nowego środowiska.

Terapia pedagogiczna

Terapia pedagogiczna obejmuje różnego rodzaju metody, formy i techniki pracy, których zadaniem jest stymulowanie oraz usprawnianie rozwoju dzieci i młodzieży. Podstawą terapii pedagogicznej jest indywidualne podejście do pacjenta i dostosowanie wszelkich wymagań do jego możliwości.

Diagnoza Prechtla

Narzędzie diagnostyczne służące ocenie funkcjonalnej rozwijającego się układu nerwowego poprzez obserwację i ocenę tak zwanych ruchów globalnych, które stanowią część repertuaru ruchów spontanicznych obecnych od okresu płodowego do końca 6 miesiąca życia dziecka. Ocena jakości ruchów spontanicznych pozwala z prawdopodobieństwem 95% stwierdzić odchylenia , które mogą świadczyć o deficytach motorycznych , a nawet mózgowym porażeniu dziecięcym. Dzięki wczesnej diagnostyce , można wprowadzić odpowiednią terapię wspomagającą prawidłowy rozwój dziecka .

Kriokomora, krioterapia ogólnoustrojowa

Jedna z metod leczniczego stosowania zimna. Polega na któtkotrwałym – do trzech minut – poddaniu całego ciała działaniu niskich temperatur (od -100°C do -160°C) w specjalnie do tego przeznaczonej kriokomorze.

Centrum Medyczne ZDROWIE przy ul. Karczówkowskiej 45 uruchamia dla pacjentów Kielc i okolic ogólnodostępną kriokomorę. To właśnie w ZDROWIU zimno może pomóc w odzyskaniu zdrowia, ponieważ krioterapia ogólnoustrojowa daje najlepsze efekty terapeutyczne. Leczenie zimnem jest zalecane w przypadku wielu chorób, szczególnie narządu ruchu m.in. bóli stawów, stanów zapalnych, obrzęków, reumatoidalnego zapalenia stawów. Zbawienne spectrum zastosowań zimna doceniane jest również w przypadku takich chorób jak: dyskopatie, fibromialgia, osteoporoza, choroby zapalne tkanki łącznej oraz zmiany pourazowe, np. przykurcze czy bolesne blizny pooperacyjne. Dla wszystkich zainteresowanych chcących skorzystać z zabiegów krioterapii mamy dobre wieści gdyż będzie to możliwe zarówno w ramach kontraktu z NFZ oraz prywatnie. Więcej informacji mogą Państwo uzyskać dzwoniąc pod nr 41 201 01 01 oraz w siedzibie naszej przychodni – Centrum Medyczne ZDROWIE Kielce, ul. Karczówkowska 45.

 

 

Kwalifikazcja pacjenta do zabiegu krioterapii odbywa się na podstawie konsultacji z lekarzem (przeprowadzenie wywiadu i badania fizykalnego oceniającego ewentualne przeciwwskazania). Dla każdego pacjenta, który został dopuszczony do zabiegu ustalane są parametry terapii oraz odpowiedni program kinezyterapii.
Każdorazowo przed zabiegiem pacjenci mają mierzone ciśnienie tętnicze krwi (wartości pomiaru zapisuje się w karcie zabiegowej) oraz otrzymują instruktaż odpowiedniego zachowania w czasie zabiegu.
Aby urtwalić i zwiększyć korzystne efekty krioterapii, po zabiegu należy wykonać, zalecone w czasie kwalifikacyjnej konsultacji lekarskiej, ćwiczenia ruchowe. Dlatego bezpośrednio po zakończeniu zabiegu i przebraniu się w strój do ćwiczeń pacjenci poddawani są godzinnej kinezyterapii.

Krioterapia – zabieg rozpoczyna się wejściem, wraz z terapeutą ubranym w odpowiednią odzież chroniącą przed niskimi temperaturami, do przedsionka kriokomory, w którym panuje temperatura -60°C. Po około 30 adaptacyjnych sekundach osoba poddawana kriostymulacji przechodzi sama do właściwej komory, w której temperatura waha się od -110°C do -160°C (czas trwania zabiegu wynosi od 1 do 3 minut (długość zabiegu i wysokość temperatury określa lekarz). W trakcie zabiegu należy oddychać powoli (wdech dwukrotnie krótszy niż wydech), wykonywać powolne ruchy kończynami górnymi, drepcząc w miejscu lub wolno spacerując w koło (nie dotykając przy tym ścian komory, innych pacjentów i nie pocierając własnej skóry).

Krioterapia – jaki ubiór obowiązuje w kriokomorze?

• krótkie spodenki – szorty,
• koszulka (dla kobiet) niezakrywająca ramion,
• rękawiczki wełniane lub skórzane,
• wysokie skarpety wełniane lub bawełniane,
• opaska wełniana na uszy lub czapka,
• maseczka na usta.

Możesz przynieść własny strój lub zakupić nowy komplet ubrań u nas. Jeśli masz zamiar częściej korzystać z zabiegów zimnolecznictwa odpowiedni strój może się przydać. Zapewniamy obuwie, w których można wchodzić do kriokomory (chodaki).

Kriokomora – przed wejściem na zabieg

• należy zabezpieczyć części ciała najbardziej narażone na działanie niskich temperatur (stąd wymagania dotyczące ubioru w kriokomorze),
• należy zdjąć wszystkie ozdoby, biżuterię, zegarek, okulary,
• nie należy stosować żadnych kremów/balsamów do ciała (niska temperatura powinna równomiernie działać na skórę),
• należy osuszyć ciało ręcznikiem z kropelek potu, szczególnie w zgięciach pod kolanami i pod pachami.

Przeciwwskazania

Krioterapia ogólnoustrojowa – przeciwwskazaniami do wykonywania zabiegów krioterapii całego ciała są:

wysokie nadciśnienie;
choroby i wady serca;
choroby płuc;
niedawne przeszczepy (przyjmowanie leków immunosupresyjnych);
krioglobulinemia;
zimna aglutynacja lub hemoliza;
hemoglobinuria na zimno;
pokrzywka (uczulenie na zimno);
nadwrażliwość na zimno;
choroba Raynauda (dyskusyjne);
zaburzenia troficzne;
zaburzenia czucia;
znaczna niedokrwistość;
nowotwory;
odmrożenia;
zaburzenia mikrokrążenia tkanek (w miażdżycy zrostowej tętnic, cukrzycy);
silna reakcja w „cold pressure test”;
choroby nerek i pęcherza moczowego;
choroby neurologiczne: parestezje, polineuropatie;
bardzo młody wiek pacjenta (dzieci do lat 10);
infekcje bakteryjne i wirusowe.

Zastosowania

Kriokomora znajduje zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń:

ostre i przewlekłe choroby stawów i chrząstek stawowych, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Bechterowa, zespół Reitera, liszaj rumieniowaty, dna, kolagenozy, reumatyzm tkanek miękkich, infekcyjne zapalenie stawów, przewlekłe choroby stawów jak np. zwyrodnieniowa choroba stawów, wtórne zapalenie w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zapalenie okołostawowe barku;
zespoły bólowe kręgosłupa, np. bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa (po wykluczeniu choroby nerek), nerwoból nerwu kulszowego, stan po operacji jądra miażdżystego;
reumatyzm tkanek miękkich, jak np. zapalenie ścięgien czy zapalenie okołościęgnowe;
następstwa wypadków i innych urazów, np. skręcenie, zwichnięcie, naciągnięcie mięśni, oparzenie, obrzęki po urazach, choroba Sudecka;
choroby chirurgiczne, jak np. przykurcze w stawach, obrzęki po operacjach piersi, ręki, szczęki, bóle blizn, ropnie kości, przetoki, miejscowe infekcje, żylaki odbytu, świąd odbytu, ostre powierzchniowe zapalenie żył, krwawienie z nosa, ostre stany zapalne wewnątrz jamy brzusznej;
choroby neurologiczne, jak spastyczne niedowłady połowiczne i poprzeczne, rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, miastenia, choroba Parkinsona, bóle z różnych powodów, zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, ostre zapalenie nerwów.

Krioterapia może być również stosowana przy częstoskurczu napadowym, cukrzycy, żylakach kończyn dolnych, toczeniu rumieniowatym układowym, twardzinie układowej.

Z racji silnego pobudzania układu immunologicznego i hormonalnego krioterapia całego ciała znajduje coraz częściej zastosowanie w:

odnowie biologicznej i budowaniu odporności immunologicznej u osób łatwo zapadających na choroby infekcyjne (angina, grypa, katar, zapalenia dróg oddechowych) stanowiąc doskonałą nieinwazyjną alternatywę dla różnego rodzaju szczepionek;
przy dużych wysiłkach fizycznych, np. u sportowców zarówno przed, jak i po zawodach;
przy zwalczaniu otyłości i Cellulitis;
leczeniu obniżonego nastroju u pacjentów z depresją.

Fizjoterapia – zabiegi fizjoterapii:

Zapewniamy kompleksową opiekę terapeutyczną, której celem jest przywrócenie naszym Pacjentom maksymalnej sprawności. Oferujemy zabiegi refundowane przez NFZ oraz zabiegi prywatne.

Elektroterapia

Fala radiowa (TR)

Przenosi fale o częstotliwości radiowej przez tkanki, tworząc ich selektywne przegrzanie. Terapia ta przynosi natychmiastową ulgę w bólu, rozluźnienie mięśniowe, zmniejszenie obrzęków oraz przyspieszenie regeneracji tkanek.

Terapia energotonowa (HiToP)

Terapia energotonowa to wywołanie rezonansu w celu pobudzenia komórek i struktur komórkowych do drgań, które mają na celu usprawnienie procesów metabolicznych i zmniejszenie bólu.

Galwanizacja, jonoforeza, diadynamik, interferencja, elektrostymulacja, Prądy Kotza, Prądy Traberta, Prądy Tensa

Dziedzina fizioterapii, która zajmuje się leczeniem schorzeń za pomocą różnego rodzaju prądów np: prądy diadynamiczne, prądy TENS,galwanizacja, prądy interferencyjne.

Magnetoterapia

Elektromagnetoterapia Salus - Talent

Stymulator elektromagnetyczny, który stymuluje ściśle wyznaczony obszar w głębi ciała. Wskazania: schorzenia kręgosłupa, zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, rehabilitacja sportowa, osłabienie/zanik mięśni.

Magnetoterapia

Zastosowanie pola magnetycznego, które zwiększa metabolizm komórkowy. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, stymulące procesy regeneracji organizmu, gojenia tkanek i zrostów kostnych.

Magnetoterapia wysokiej częstotliwości - diatermia krótkofalowa (DKF)

Jest to przegrzewanie tkanek organizmu za pomocą pola elektrycznego lub pola magnetycznego wielkiej częstotliwości. Zabieg ten opiera się na działaniu ciepła na organizm. Ciepło wytwarzane jest wewnątrz tkanek. Zabieg stosowany w leczeniu: przewlekłych stanów zapalnych, choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa, nerwobólach.

Ultradźwięki / Fonoforeza / Fala Uderzeniowa:

Fala uderzeniowa

Przyspiesza proces zdrowienia poprzez stymulację metabolizmu i pobudzenie cyrkulacji krwi, rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów, zwiększenie produkcji kolagenu oraz zmniejszenie napięcia mięśni. Uszkodzona tkanka stopniowo regeneruje się i wspomaga proces leczenia w obszarze poddanym terapii.

Ultradźwięki

To zastosowanie fali mechanicznej, która powoduje zmienność ciśnienia w tkankach, dając efekt „mikromasażu”. Ma działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przyśpieszające procesy regeneracji organizmu, gojenia tkanek i zrostów kostnych.

Fonoforeza

To druga po jonoforezie metoda czynnego wprowadzania leków do organizmu. Wykorzystuje ona działanie ultradźwięków do lepszego wnikania leków do organizmu. Jako substancje sprzęgające służą odpowiednie maści i żele. Zabieg ten wykonujemy gdy chcemy dodatkowo wykorzystać stymulację procesów naprawczych oraz gdy zmiany chorobowe są głębiej umiejscowione.

Światłolecznictwo

Sollux

Przeznaczona do wykonywania zabiegów ciepłoleczniczych i światłoleczniczych. Wyposażone w dwa filtry: niebieski- działa uspakajająco i przeciwbólowo, czerwony- przeciwzapalnie i pobudzająco.

Laseroterapia - laser wysokoenergetyczny (HIL)

Dzięki temu urządzeniu zapewniamy naszym pacjentom bezpieczne i bezbolesne leczenie. Terapia laserem wysokoenergetycznym HIL jest nieinwazyjną metodą terapeutyczną. Przyspiesza ona gojenie, zwiększa metabolizm i wpływa uśmierzająco na ból.

Laseroterapia

Światło wzmocnione przez wymuszoną emisję promieniowania, które poprzez m.in. przyspieszenie krążenia krwi i limfy, wzrost aktywności enzymów ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ma również pozytywny wpływ na poprawę regeneracji tkankowej organizmu.

Bioptron

Terapia Światłem BIOPTRON może w sposób naturalny wzmacniać regeneracyjne i utrzymujące równowagę zdolności organizmu, przez co pomaga organizmowi wyzwalać jego własny potencjał leczniczy. Po dojściu do tkanek energia światła wspomaga proces biostymulacji – co oznacza, że w pozytywny sposób stymuluje różno-rodne procesy biologiczne w organizmie a tym samym wzmaga funkcje organizmu.

Termoterapia

Bioptron

Leczenie zimnem. Polega na miejscowym obniżeniu temperatury tkanek za pomocą oziębionych par azotu o temp. -180°C. Zabieg ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i poprawia ruchomość stawów.

Masaż

Masaż twarzy

Masaż ten wpływa na układ krążenia, limfatyczny, nerwowy i hormonalny. Największy jest jednak wpływ na skórę i mięśnie twarzy. W wyniku masażu pobudzone jest krążenie krwi dzięki czemu skóra staje się lepiej dotleniona. Masaż twarzy znalazł zastosowanie w leczeniu porażenia nerwu twarzowego, leczeniu pooperacyjnym, zmniejszaniu obrzęków, łagodzeniu blizn i bruzd.

Masaż klasyczny całościowy (całe ciało)

Masaż polega na mechanicznym drażnieniu tkanek, wywiera pośredni i bezpośredni wpływ na organizm. Składa się z wielu chwytów oraz ruchów (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibrację, roztrząsanie, wałkowanie). Celem takiego masażu jest leczenie oraz rozluźnienie pacjenta, obejmuje on głównie części ciała takie jak: kręgosłup, nogi, stopy, ręce, brzuch.

Masaż klasyczny (cały kręgosłup)

Kręgosłup to szczególny odcinek ciała, któremu należy poświęcić więcej czasu i podczas masowania zastosować oprócz głównych technik kilkanaście dodatkowych chwytów. Masaż przeprowadza się u pacjenta leżącego na brzuchu, kończyny górne powinny być ułożone wzdłuż ciała. Stosuje się tu główne techniki takie jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację oraz techniki dodatkowe w postaci rozcierania i ugniatania punktowego, przełamywania.

Masaż częściowy (kończyna górna, kończyna dolna, odcinek szyjny kręgosłupa, odcinek piersiowy lub lędźwiowy kręgosłup

Polega na oddziaływaniu bodźców mechanicznych na skórę, tkankę podskórną i mięśnie, wybranej części ciała, która jest źródłem dolegliwości pacjenta. Działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, reguluje napięcie mięśniowe, uaktywnia przepływ krwi i limfy, odpręża, przyspiesza wypoczynek mięśni

Masaż wibracyjny - Aquavibron

Aquavibron to suchy masaż, który wykonujemy aparatem z drgającą membraną. Membranę wprowadza w drgania przepływająca pod ciśnieniem przez aparat z wodą. Działanie aquavibronu i skutek terapeutyczny jest podobny do masażu klasycznego.

Lymphastim

Nowoczesna i skuteczna metoda masażu, która pobudza naturalne krążenie limfy a tym samym leczy między innymi przewlekłe obrzęki, niewydolność żył, cellulit, zapobiega powstawaniu żylaków oraz stanowi doskonałe uzupełnienie opieki pooperacyjnej i zabiegach liposukcji.

Hydroterapia

Kąpiel wirowa dwukomorowa - ręce

Zabieg łagodny i pzeprowadzony bezboleśnie na kończynach górnych, dolnych lub całym ciele w specjalnych wannach, które różnią się od siebie kształtem oraz głębokością. Wyposażone są w urządzenia o napędzie mechanicznym, które wprawiają wodę w ruch wirowy, ten oddziałuje na skórę powierzchniowo zwiększając jej przekrwienie. Temperatura wody wynosi od 37-38 stopni a sam zabieg trwa 15 minut.

Kąpiel wirowa dwukomorowa - nogi

Zabieg łagodny i pzeprowadzony bezboleśnie na kończynach górnych, dolnych lub całym ciele w specjalnych wannach, które różnią się od siebie kształtem oraz głębokością. Wyposażone są w urządzenia o napędzie mechanicznym, które wprawiają wodę w ruch wirowy, ten oddziałuje na skórę powierzchniowo zwiększając jej przekrwienie. Temperatura wody wynosi od 37-38 stopni a sam zabieg trwa 15 minut.

Kąpiel wirowa

Zabieg łagodny i przeprowadzony bezboleśnie na kończynach górnych, dolnych lub całym ciele w specjalnych wannach, które różnią się od siebie kształtem oraz głębokością. Wyposażone są w urządzenia o napędzie mechanicznym, które wprawiają wodę w ruch wirowy, ten oddziałuje na skórę powierzchniowo zwiększając jej przekrwienie. Temperatura wody wynosi od 37-38 stopni a sam zabieg trwa 15 minut.

Kinezyterapia

Ćwiczenia czynne z wykorzystaniem urządzeń

Ćwiczenia, które pacjent wykonuje samodzielnie na przyrządach takich jak: rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych, rowery rehabilitacyjne, fotel do ćwiczeń oporowych, przyrząd do ćwiczeń stawu skokowego.

Ćwiczenia indywidualne - metoda PNF

Metoda ta proponuje ćwiczenia ruchów naturalnych, zbliżonych do aktywności dnia codziennego, które stwarzają możliwość zaktywizowania największej ilości mięśni. Terapia jest bezbolesna, opiera się na pozytywnym nastawieniu do Pacjenta i jego problemu. Obejmuje całościową obserwację (nie tylko chora część ciała) pacjenta i uwzględnia globalne czynności ruchowe. PNF to praca pacjenta przy wykonaniu czynności dnia codziennego.

Ćwiczenia indywidualne - metoda Mc Kenzie

System diagnostyki i leczenia zespołów bólowych kręgosłupa i kończyn, oparty na analizie zachowania się objawów, zgłaszanych przez pacjenta. Korzyści płynące z tej metody to:precyzja diagnostyczna, indywidualne podejście do chorego,edukacja pacjenta, która pozwala ograniczyć leczenie farmakologiczne, koncentrując się na eliminacji przyczyny, zmniejszeniu nawrotów choroby.

Kinesiology Taping

Nowoczesna metoda wykorzystująca naturalne procesy samoleczenia organizmu polegająca na aplikacji specjalistycznego plastra na ciele pacjenta. Bazuje głównie na terapii skóry i mięśni, jest bezpieczną a zarazem skuteczną metodą leczenia dolegliwości bólowych oraz dysfunkcyjnych. Dzięki tej metodzie pacjent objęty jest terapią przez całą dobę.

Terapia wad postawy

Wady postawy są wynikiem słabego umięśnienia lub nieprawidłowego nawyku utrzymania postawy ciała. Postępowanie korekcyjne ma na celu likwidacje wady lub zahamowania dalszego rozwoju a tym samym przywrócenie prawidłowej postawy ciała. Nasz specjalista na wizycie wykorzystuje całą swoją wiedzę do uzyskania zamierzonych celów terapii.

Ćwiczenia bierne

Ćwiczenia te przeznaczone są dla osób, które mają trudności z poruszaniem w pełnym zakresie ramionami lub nogami spowodowanym ograniczeniami ruchomości stawów lub słabością mięśni, wywołaną bądź przez chorobę, bądź przez długotrwałą nieaktywność. Zapobiegają one sztywności stawów i utracie mobilności. Ćwiczenia bierne mogą okazać się konieczne tylko dla niektórych stawów ciała.

Ćwiczenia w odciążeniu

Ćwiczenia polegają na samodzielnym wykonywaniu ruchów w stawach przy obciążeniu ćwiczonego odcinka ciała. Celem ćwiczeń jest przeciwdziałanie zanikom mięśni i uzyskanie przyrostu ich siły, zapobieganie przykurczom oraz zwiększenie zakresu ruchów w stawie.

Ćwiczenia ogólnousprawniające

Są to ćwiczenia, które wpływają na cały organizm człowieka, angażując małe i duże grupy mięśniowe. Celem ćwiczeń ogólnousprawniających jest wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, zachowanie pełnego zakresu ruchu w stawach i pełnej długości mięśni, poprawienie przepływu krwi, utrzymanie dobrej czynności układu oddechowego oraz nerwowego z akcentem na profilaktykę i korekcję wad postawy.

Nauka chodu

Działania mające na celu naukę lub przywrócenie funkcji sprawnego i wydolnego przemieszczania się chorego. Reedukacja chodu, rozumiana jako przywrócenie utraconej funkcji chodu, dotyczyć będzie pacjentów:z niedowładami lub porażeniami kończyn dolnych, chorych po długotrwałym unieruchomieniu w łóżku, z przejściową utratą funkcji chodu (np. złamania kończyn dolnych), po amputacjach w obrębie nóg.

Terapia manualna

To ogólne określenie dla zestawu metod i technik zajmujących się diagnostyką i leczeniem odwracalnych zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu (stawów, mięśni, powięzi, więzadeł). Ponieważ badanie i leczenie wykonywane jest rękoma terapeuty, ten sposób pracy określono mianem terapii manualnej.Terapia manualna to uznana metoda fizjoterapii – terapeuta uciskając odpowiednie punkty na ciele, dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową.

Ćwiczenia izometryczne

Zestaw ćwiczeń polegających na napinaniu i rozluźnianiu mięśni ciała. Podczas ich wykonywania najważniejsza jest technika ćwiczenia. Podstawowe ćwiczenie polega na dociskaniu częścią ciała do nieruchomego przedmiotu napinając mocno mięśnie, wytrzymaniu tak przez pewien czas i rozluźnieniu mięśni . Regularny trening izometryczny to skuteczny sposób wzmocnienia mięśni i zwiększenia siły, bez wykonywania wielu ruchów.

Ćwiczenia czynno - bierne

Ćwiczenia wykonywane przez terapeutę z udziałem pacjenta. Terapeuta prowadzi biernie ruch, a zadaniem pacjenta jest czynne rozluźnienie mięśni. Celem ćwiczeń jest zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśni wywołanego unieruchomieniem, bólem lub innymi patologicznymi czynnikami.