- Kiedy udać się do laryngologa dziecięcego?
- Rola laryngologa dziecięcego w diagnozowaniu problemów z migdałkami
- Leczenie problemów z migdałkami w CMZ Kielce
Migdałki gardłowe i podniebienne wchodzą w skład tkanki limfatycznej, a tym samym układu immunologicznego. Odgrywają istotną rolę w obronie organizmu przed drobnoustrojom, alergenami i wirusami, które mogą dostawać się drogą wziewną. W okresie przedszkolnym i szkolnym często obserwuje się powiększenie migdałków, a w czasie przebiegu przeziębień — zajęcie gardła. Kiedy należy skorzystać z pomocy laryngologa?
Kiedy udać się do laryngologa dziecięcego?
Migdałki są szczególnie istotne z punktu widzenia odporności — zarówno wrodzonej, jak i nabywanej w trakcie pierwszych lat życia. Pomagają tworzyć tzw. pamięć immunologiczną, która procentuje w późniejszym wieku, chroniąc nastolatka i dorosłego człowieka przed wieloma typowymi chorobami bakteryjnymi i wirusowymi.
Ponieważ migdałki intensywnie „pracują” w okresie przedszkolnym i szkolnym, zazwyczaj często obserwuje się ich powiększenie i nie zawsze stanowi to powód do niepokoju. Migdałki, kiedy produkują przeciwciała, zwiększają swoją objętość okresowo, aby następnie powrócić do pierwotnego rozmiaru. U osób dorosłych zazwyczaj całkowicie zanikają, ponieważ nie są już potrzebne.
Jeżeli jednak u dziecka występują nawracające infekcje bakteryjne i wirusowe, może to powodować trwałe powiększanie się struktur limfatycznych. Dlaczego jest to niebezpieczne? Ponieważ takie migdałki, zamiast chronić organizm, stają się magazynem bakterii, prowadząc do samoistnego nadkażania organizmu. Dodatkowo powiększone migdałki mogą utrudniać oddychanie, zwiększać ryzyko występowania różnorodnych chorób układu oddechowego, a nawet przeszkadzać w prawidłowym przełykaniu i rozwoju mowy.
Na pewno na konieczność wizyty u laryngologa dziecięcego wskazuje chrapanie, problemy z mową i przełykaniem, często powracające choroby, takie jak zapalenie gardła, anginy, czy zapalenia uszu. W skrajnych przypadkach przerośnięte migdałki mogą być przyczyną problemów z przybieraniem na wadze czy rozwojem prawidłowego zgryzu.
Chcesz umówić się na konsultację do sprawdzonego laryngologa dziecięcego w Kielcach? Sprawdź ofertę CMZ Kielce: laryngolog dziecięcy Kielce
Rola laryngologa dziecięcego w diagnozowaniu problemów z migdałkami
Lekarz laryngolog jest w stanie profesjonalnie ocenić, czy problemy, których doświadcza mały pacjent, są naturalnym elementem wieku dorastania, czy jednak wymagają interwencji laryngologicznej. Nie zawsze musi się ona wiązać z chirurgicznym usuwaniem migdałków. Niekiedy odpowiednia farmakoterapia, długotrwałe podawanie sterydów (glikokortykosteroidów), szczepionek doustnych (immunostymulantów) czy również antybiotyków może pomóc odzyskać pełnię zdrowia.
Wymaga to jednak dokładnego stosowania się do zaleceń lekarza, nierzadko wielomiesięcznego leczenia, które dla dzieci nie jest nadmiernie uciążliwe i nie przeszkadza w codziennym uczestnictwie w zajęciach przedszkolnych i szkolnych. Trzeba mieć na uwadze, że wyleczenie nawracających infekcji migdałków, a przede wszystkim, prawidłowe zdiagnozowanie ich przyczyny, jest inwestycją w zdrowie dziecka na całe jego życie. Niewyleczone w dzieciństwie migdałki często są powodem ciężkich przebiegów anginy w dorosłości, jak również problemów z nawracającym zapaleniem zatok czy dolnych dróg układu oddechowego.
Jeśli jednak te działania zawiodą, konieczne może być umówienie się na zabieg operacyjny. Warto wiedzieć, że większość dzieci doskonale go znosi i już tego samego dnia jest w pełni sprawna. Zazwyczaj po operacji niezbędne jest pozostanie w szpitalu jeszcze przez co najmniej jedną lub dwie doby. Poprawa zdrowia i zmniejszenie częstotliwości zapadania na infekcje znacząco się zmniejszają od razu po przebytej operacji. W tym miejscu istotne jest także to, że dorośli poddający się zabiegowi usuwania migdałków zazwyczaj potrzebują odrobinę dłuższego czasu, aby wrócić do pełnej sprawności. Dlatego, jeśli lekarz laryngolog zaleci usunięcie migdałków w dzieciństwie, po wykluczeniu wszystkich pozostałych możliwości terapeutycznych, warto poddać się temu zaleceniu.
Leczenie problemów z migdałkami w CMZ Kielce
Jeżeli dostrzegamy u dziecka symptomy wskazujące na to, że problemem mogą być migdałki, nie warto zwlekać i od razu umówić się na wizytę do specjalisty, jakim jest laryngolog dziecięcy. Kielce to miejsce, w którym można skorzystać z konsultacji u wybitnych laryngologów specjalizujących się w problemach z migdałkami u dzieci.
W CMZ Kielce możliwe jest umówienie się w normalnym trybie, a także po godzinach działania placówki. W tym celu należy skorzystać z telefonicznej rejestracji albo udać się do placówki w godzinach jej pracy. Warto wiedzieć, że CMZ Kielce jest przychodnią dyżurującą w weekendy, a także w święta (pod telefonem).
Skontaktuj się z nami: CMZ to przychodnia dyżurująca w Kielcach. Pediatra, laryngolog oraz inni specjaliści z zakresu leczenia chorób wieku dziecięcego i dorosłych.
< Wróć