Najczęstsze problemy skórne u dzieci i dorosłych – kiedy warto odwiedzić dermatologa?

Problemy skórne coraz częściej dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ich etiologia jest zróżnicowana i obejmuje czynniki genetyczne, środowiskowe, a także immunologiczne. Wczesna diagnostyka i interwencja dermatologiczna są niezbędne dla skutecznego leczenia i zapobiegania powikłaniom.

Najczęstsze problemy skórne u dzieci

U dzieci obserwuje się specyficzne dermatozy, które wymagają szczególnej uwagi, ponieważ mogą być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Dodatkowo zazwyczaj wiążą się z dużym dyskomfortem dla małych pacjentów, którzy mogą rozdrapywać swędzące miejsca, prowadząc do powstawania zakażeń i poważniejszych schorzeń.

Najczęściej spotykaną dermatozą jest atopowe zapalenie skóry (AZS). To przewlekła choroba zapalna, charakteryzująca się suchością, świądem oraz nawracającymi zmianami wypryskowymi na różnych częściach ciała. Często współistnieje z innymi schorzeniami atopowymi, takimi jak astma czy alergiczny nieżyt nosa. Może nasilać się po kontakcie z konkretnym alergenem — nie tylko przez skórę, ale również wziewnie lub drogą pokarmową.

Rodzice mogą także obserwować reakcje skórne na kontakt z alergenem lub substancją drażniącą — to wyprysk kontaktowy. Prowadzi on do rumienia, obrzęku i pęcherzyków. Zazwyczaj problem pojawia się przy kontakcie z konkretnymi kosmetykami, środkami czystości lub innymi substancjami drażniącymi. 

Niekiedy dermatozy są wynikiem infekcji wirusowych (mięczak zakaźny, brodawki wirusowe, krosty związane z bostonką) i infekcji bakteryjnych. Do tych ostatnich zalicza się zwłaszcza liszajec zakaźny, wywoływany przez gronkowce lub paciorkowce. Objawia się pęcherzami i strupami, głównie na twarzy i kończynach.

Szukasz sprawdzonego dermatologa? Niepokoją Cię Twoje zmiany skórne? Zobacz naszą ofertę: dermatolog Kielce

Problemy skórne u dorosłych — co warto wiedzieć?

Dorośli również borykają się z różnorodnymi schorzeniami dermatologicznymi. Najczęściej diagnozowany jest prawdopodobnie trądzik pospolity. Jest to choroba zapalna mieszków włosowych i gruczołów łojowych, manifestująca się zaskórnikami, grudkami i krostami. Kolejną chorobą jest łuszczyca. To, podobnie jak AZS, przewlekła choroba autoimmunologiczna, charakteryzująca się obecnością łuszczących się, czerwonawych plam na skórze.

U dorosłych niekiedy stwierdza się również egzemy, czyli stany zapalne skóry, które objawiają się świądem, zaczerwienieniem i pęcherzykami. Równie częste są grzybice skóry i paznokci. Te zakażenia wywołane są przez dermatofity, drożdżaki lub pleśnie, prowadzące do zmian skórnych i dystrofii paznokci.

Ostatnią kategorią dermatoz, o której warto wiedzieć, są nowotwory skóry. Zmiany takie jak czerniak czy rak podstawnokomórkowy są zazwyczaj wynikiem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne bez odpowiedniej ochrony. W niektórych przypadkach jednak skłonność do ich powstawania bywa genetyczna. 

Kiedy warto udać się do dermatologa?

Wskazania do konsultacji dermatologicznej obejmują przede wszystkim utrzymujące się lub nawracające zmiany skórne. Dotyczy to także zmian w wyglądzie znamion barwnikowych, czyli tzw. pieprzyków. Wskazaniem jest także świąd, pieczenie, ból czy krwawienie zmian skórnych — krost, zmian barwnikowych etc.

Wskazaniem do wizyty u dermatologa jest pojawienie się dotychczas niewystępujących zmian skórnych, które nie są wynikiem uszkodzenia mechanicznego. Należy pamiętać, że zarówno u dorosłych, jak i dzieci, wczesna wizyta u specjalisty pozwala na szybką diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak dermatolog pomaga w leczeniu problemów skórnych?

Dermatolog, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i badania, może zalecić leczenie farmakologiczne. Stosowanie leków miejscowych lub ogólnoustrojowych, takich jak kortykosteroidy, antybiotyki czy retinoidy, przynosi szybką ulgę przy świądzie czy bólu powodowanym wysypkami, krostami czy egzemami. 

W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie terapii miejscowych, takich jak krioterapia, laseroterapia czy fototerapia. Gdy poprzednie metody leczenia nie pomagają lub dana zmiana skórna nie klasyfikuje się do ich stosowania, należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Do usuwania zmian skórnych stosuje się różnorodne metody, np. łyżeczkowanie lub laseroterapię. W niektórych przypadkach wskazana jest także biopsja, która pozwala ocenić, czy dana zmiana jest nowotworem zagrażającym zdrowiu pacjenta.

Centrum Medyczne Zdrowie Kielce oferuje najnowsze techniki diagnostyczne i terapeutyczne — dla dzieci i dorosłych pacjentów.

Profilaktyka zawsze najważniejsza

Regularne badania dermatologiczne oraz odpowiednia pielęgnacja skóry są niezbędne, aby zapobiegać i wcześnie wykrywać ewentualne schorzenia dermatologiczne. Do działań profilaktycznych zalecanych przez dermatologów zalicza się przede wszystkim obserwację znamion i zmian skórnych, a także stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej (kremy z filtrami UV, osłanianie skóry). W przypadku stwierdzonych chorób takich jak AZS konieczne jest stosowanie na co dzień kosmetyków, które natłuszczają i wspomagają barierę hydrolipidową skóry, aby zwiększyć jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. 

< Wróć