Jak wygląda przygotowanie do badania?
Kolonoskopia wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, które wpływa na jakość badania, zmniejsza ryzyko powikłań i przeoczenia nieprawidłowych zmian w jelicie. Aby badanie było miarodajne, konieczne jest oczyszczenie jelita grubego z treści pokarmowej.
5 dni przed badaniem:
Po konsultacji z lekarzem pacjent powinien odstawić preparaty żelaza. Osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowe powinny skontaktować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ w niektórych sytuacjach konieczne jest odstawienie tych leków nawet kilka dni przed kolonoskopią.
3 dni przed badaniem:
Przez 3 dni pacjent powinien stosować dietę ubogoresztkową (z małą zawartością błonnika). Należy unikać surowych owoców i warzyw (szczególnie zawierających pestki, takich jak kiwi, ogórki, maliny, winogrona, pomidory, truskawki, porzeczki), przetworów z nich wykonanych, a także pieczywa z ziarnami. Poza tym warto zrezygnować z produktów o intensywnie czerwonym zabarwieniu, jak buraki, ponieważ mogą one utrudniać ocenę śluzówki jelita.
W przeddzień badania:
Można zjeść lekkostrawne ubogoresztkowe śniadanie, np. budyń, kisiel, a na obiad zupę typu krem albo przecedzony bulion. Po godz. 15.00 nie wolno jeść żadnych posiłków, można tylko pić klarowne płyny, np. wodę niegazowaną, kompot bez owoców. Dieta płynna jest ważna zwłaszcza w przypadku pacjentów z zaparciami. Dzień przed badaniem, w godzinach popołudniowych, należy rozpocząć stosowanie doustnych środków przeczyszczających w postaci roztworu do picia. Trzeba przyjmować je w dawce i z częstotliwością zgodną z zaleceniami opisanymi w ulotce preparatu.
W dniu badania:
Nie można nic jeść. Należy stosować leki przeczyszczające zgodnie z ulotką. Na 2 godziny przed kolonoskopią nie można pić. Jeśli badanie będzie w znieczuleniu, to należy zrezygnować z picia już 4 godziny wcześniej.
Jeżeli jest na to czas, specjaliści zalecają przed planowaną kolonoskopią wykonanie pełnego cyklu szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.